„Navrhování pro vlastní rodinu je povinné peklo,“ usmívá se architekt Ondřej Píhrt

# architektura, Od západu nefouká?, Ondřej Píhrt, Park historie v Aši, Petr Klíma, Plzeň, podcast, rodinné domy, rozhovor

Vloženo22. 05. 2025

Text Markéta Hossingerová

Architekt Ondřej Píhrt v rozhovoru s Petrem Klímou reflektoval nejprve své vzpomínky na období studia Fakulty architektury na ČVUT v Praze, kde ho formovala účast v ateliérech Aleny Šrámkové a posléze Petra Hájka a Jana Šépky. Po studijním pobytu v Mnichově a spolupráci s architektem Mojmírem Ranným založil Ondřej roku 2015 vlastní ateliér S-O-A. Jaké hodnoty si odnesl ze studia u výrazných osobností tuzemské architektury? Co ho zaujalo na zahraniční stáži a jakým způsobem vznikla jeho současná kancelář?

V následující části rozhovoru se Ondřej Píhrt věnuje své práci – od návrhů rodinných domů až po vítězný projekt v ašském Parku historie. Otevřeně popisuje výzvy při spolupráci se samosprávou i důležitost přemýšlení v širším měřítku. Zamýšlí se i nad svým vztahem k Plzni – městu, ve kterém se narodil a vyrůstal, ale zatím se v jeho profesním životě, vyjma několika staveb, objevuje spíše okrajově. Jaký dům navrhl pro své rodiče? Jak vznikl dům na Floridě a proč musel být celý jeho interiér přivezen z Česka? Jakou roli může hrát kvalitní veřejný prostor v menším městě v kulturně odlehlejším regionu?

 

Co v rozhovoru uslyšíte: 

00:30 – studium 

„Já jsem dělal diplom u Petra Hájka, a to mě zformovalo asi úplně nejvíc. Bylo to super – to pracovní nasazení tam bylo ještě násobně větší než u Šrámkové, a ten jejich přístup byl hrozně inspirativní. Šlo o to, mít jasný koncept a z něj něco vyvinout. Aby člověk v každém momentě návrhu – v každé fázi – věděl, proč dělá každou jednotlivou věc. To bylo strašně důležitý a oni na to vždycky hrozně dbali. A zároveň to muselo být i hezký – barák jako socha, celek, který drží pohromadě. Oni to tak prostě měli. Zůstal jsem tam až do konce školy a hrozně mě to vytrénovalo.“

12:05 – vlastní ateliér 

„Samozřejmě v tom hrála roli i nějaká finanční krize – myslím, že to bylo kolem roku 2014. Prostě se nám v té době úplně nedařilo. A v takových chvílích pak ty neshody začnou vyplouvat na povrch, zveličujou se… a nakonec to vyústilo v dohodu, že to rozpustíme a rozejdeme se. V dobrým. Se Štefanem a s Ondřejem jsme pak od Mojmíra Ranného odkoupili firmu. Tou hlavní hodnotou v té chvíli byla ta konkrétní zakázka, kterou jsme měli rozdělanou.“

19:00 – rodinné domy v Plzni i na Floridě

„Rodinný dům je krásná práce, ale těžko se na ní vydělávají peníze. Člověk si tam většinou všechno vymýšlí od nuly, nic si nezjednodušuje – a přitom každý honorář, když se dneska bavíme o domě za 15–20 milionů, je vlastně nic moc. U takového domu v podstatě žádný honorář, který si za to člověk řekne, neumožní firmě reálně vydělat. A zároveň přitom klientům často připadá moc vysoký. Kategorie 50 až 100 milionů – tam by to bylo zase úplně jiný, ale to se nás zatím plošně netýká. Rodinné domy ale děláme rádi. Neděláme je na výdělek, ale pro radost. A zároveň si nebereme úplně všechno – když už na tom nevyděláme, potřebujeme, abychom si s klientem sedli. Abychom dělali něco, co nás bude společně bavit až do konce. A to se teď, naštěstí, daří.“

42:00 – Park historie v Aši

„To zadání původně vůbec neznělo Park historie – ten název vymyslel až Petr Kostner. Vycházel z toho, že kolem toho parku vede historická obchodní ulice a přímo v parku, nad dnešním náměstím, kdysi stával kostel, který byl později zbořený. Dneska jsou z něj vidět jen základy a kříž. Petr pak vytvořil aplikaci, kterou pojmenoval Virtuální Aš. Pomocí rozšířené reality chtěl návštěvníkům ukázat, jak to tam dřív vypadalo – jako turistickou atrakci, ale s hlubším významem. Protože Aš dnes působí opravdu zuboženě. Je to město, kde jsou pořád vidět výstavní domy, ale když něco spadlo, už to nikdo nepostavil zpátky. Mezitím se tam natáhly nové silnice s černým asfaltem z různých fondů, postavilo se Tesco, kruháče s kytičkama a podobné šílenosti. Petr chtěl připomenout, že to město má historii, že bylo kdysi významné. A protože se to celé tematicky spojilo právě v oblasti parku, pojmenoval to Park historie.“

54:27 – o Plzni

„Taky se tady samozřejmě děje spousta dobrých věcí. Ale musím říct, že jsem z Plzně vždycky měl takovou pachuť – že je tu už předem tak trochu rozdělený terén, co se týče zakázek. Že se sem dostávají těžko architekti zvenku, noví a mladí.“

 

O jakých realizacích bude řeč:

Rodinné domy v Plzni

 

Beach House na Floridě, foto: Ondřej Laciga

 

Park historie v Aši, foto: Alex Shoots Buildings

 

Ing. arch. Ondřej Píhrt absolvoval v roce 2007 Fakultu architektury ČVUT v Praze; během studia podnikl stáž na Technické univerzitě v Mnichově v ateliéru Hermanna Kaufmanna. Od roku 2015 působí coby zakládající partner ateliéru SOA. Dlouhodobě se věnuje návrhům vzdělávacích staveb, především základních škol. Za svoji práci získal společně s týmem ateliéru řadu ocenění včetně Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu.

 

S-O-A