„Jako městský architekt musím dělat, co je správné,“ říká architekt Lukáš Soukup

# architektura, Jindřichův Hradec, Lukáš Soukup, městský architekt, Od západu nefouká?, Petr Klíma, podcast, rozhovor, urbanismus

Vloženo13. 03. 2025

Text Markéta Hossingerová

Architekt Lukáš Soukup popisuje v úvodu rozhovoru s Petrem Klímou svou ne zcela přímočarou cestu k architektuře. Coby student dopravní průmyslovky v Plzni se vydal studovat architekturu na ČVUT až díky inspiraci spolužáky z výtvarného kurzu. Co jej přesvědčilo, že architektura je jeho cesta? A jak jej formovalo prostředí pražských ateliérů?

Cenné zkušenosti získal Lukáš během studijní stáže ve finském Tampere, kde poprvé zažil mezinárodní prostředí a jiný přístup k architektuře. Po absolutoriu pracoval v několika významných pražských ateliérech a později i v developerské společnosti, kde si uvědomil širší kontext rozhodování o podobě městského prostoru. Zkušenosti si rozšířil i působením v roli projektového manažera v realitní firmě. Kromě vlastní praxe nyní Lukáš působí jako městský architekt Jindřichova Hradce, kde se zaměřuje na citlivý rozvoj města a upozorňuje na potřeby zranitelných skupin obyvatel. Jaké konkrétní výzvy přináší role městského architekta? Jak balancuje mezi zájmy politiky a potřebami obyvatel?

 

Co v rozhovoru uslyšíte: 

01:30 – cesta k architektuře, studium a stáž ve Finsku

„V Jagellonské ulici na výtvarném kurzu jsem potkal dva kluky, kteří se soustavně připravovali na přijímačky na fakultu architektury. Připadalo mi to zajímavé, tak jsem s nimi po večerním kreslení chodil na pivo a zjišťoval, co příprava obnáší. Postupně mě napadlo, jestli by architektura nemohla být i moje cesta. Vystudoval jsem dopravní průmyslovku v Plzni, obor silniční doprava, provoz a údržba motorových vozidel, a říkal jsem si, že bych to mohl zkusit – a auta bych mohl spravovat ve volném čase. A nakonec to tak opravdu dopadlo.“

12:46 – získávání zkušeností po škole

„Jednou z nejzásadnějších zkušeností pro mě bylo působení v developmentu. Sedět v „kuchyni“ developera, tedy v týmu osmi až deseti lidí, a připravovat projekt v hodnotě několika miliard – to bylo něco úplně nového. Řešili jsme marketingové strategie, fázování projektů, změny územního plánu, cash flow, úvěrování i risk management. Byla to moje první zkušenost s takovým rozsahem, a hrozně mě bavilo, jakou důvěru mi britský management od začátku dával.“

32:30 – městský architekt Jindřichova Hradce

„Nedaleko Jindřichova Hradce jsme před lety koupili menší zemědělskou usedlost, kterou jsme začali rekonstruovat. Rekonstrukce stála hodně peněz a úsilí, ale díky tomu jsem si osahal, jak funguje místní stavebnictví i život v Jindřichově Hradci a okolí. Jižní Čechy jsem samozřejmě znal už dřív – hlavně Lipno, České Budějovice a Šumavu – ale Jindřichův Hradec pro mě byl v tomhle směru nový. Když jsem zjistil, že město vypsalo pozici městského architekta, neváhal jsem snad ani vteřinu. Chodil jsem po městě, pozoroval ho, a spousta věcí mi přišla jako příležitost k vylepšení. Některé detaily by šly udělat jinak, líp – a cítil jsem, že bych s tím mohl pracovat.“

„Snažím se hodně poukazovat na zranitelné a menší skupiny lidí, které se často samy neumí ozvat a přihlásit o svá práva. Dospělí, kteří mají práci a umí se o sebe postarat, jsou na tom lépe. Ale malé děti, mládež, nízkopříjmové rodiny nebo zdravotně znevýhodnění – jako vozíčkáři nebo lidé o berlích – na ty se často zapomíná. Snažím se, aby na ně bylo myšleno při každém projektu. Město by jim mělo bariéry odstraňovat, ne je nevědomě vytvářet.“

54:20 – o Plzni

„Myslím, že Plzeň bohužel v celoevropském kontextu nemá moc co ukázat, co se týče moderní architektury. Jedinou opravdu kvalitní realizací od roku 1989 jsou podle mě kašny od Ondřeje Císlera na náměstí Republiky. Paradoxně ale nejsou veřejností příliš dobře přijímané, což mi přijde škoda, protože podle mě do historického kontextu skvěle zapadají.“

 

O jakých projektech bude řeč:  

Jindřišská 16, Praha, 2014, autor DaM – Richard Doležal, Jiří Havrda, Jan Holna, Lukáš Soukup, Petr Šedivý, fotografie: Filip Šlapal

 

OAKS Prague, Rezidence u golfu, 2022, Meier Partners, zdroj: oaksprague.cz

 

Vycházka s městským architektem, Městský mobiliář a Manuál veřejných ploch, 03/2025, fotografie: archiv MA

 

Špitálská / Dukelská kasárna – reDevelopment, Jindřichův Hradec, Studie proveditelnosti, 03/2023, Lukáš Soukup

 

Revitalizace Františkánského náměstí (předprostor Oděva), dočasná úprava, Jindřichův Hradec, Grand opening, 11/2023, Lukáš Soukup, fotografie: archiv MA

 

Řešení nové budovy Západočeské galerie v Plzni, soutěžní návrh, 2009, autor Zdeněk Rothbauer, Lukáš Soukup, Václav Kolínský

 

Ing. arch. Lukáš Soukup vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Pracoval v ateliérech Studio A / Aulík Fišer architekti, Atelier A8000 nebo DaM. Externě také působil na své alma mater jako asistent v ateliéru Zdeňka Rothbauera. Po praxi architekta nastoupil do britské developerské společnosti Arendon. Na projektu OAKS Prague spolupracoval jako design manažer s předními světovými studii, například ateliéry Johna Pawsona či Richarda Meiera. Intenzivní zkušenosti z oblasti developmentu posléze rozšířil o projektový management staveb v pobočce britské společnosti Knight Frank. Od roku 2021 působí jako externí městský architekt Jindřichova Hradce. Věnuje se také poznávání Jižních Čech, rekonstrukci víkendové usedlosti a zálibě v opravách automobilů.

ADPT Architecture Department