„Architektura nespočívá jen v budovách, ale také v lidech a jejich propojení s veřejným prostorem,“ říká architektka, fotografka a pedagožka Zuzana Zbořilová

# Fakulta designa a umění Ladislava Sutnara ZČU, fotografie, komunita, Od západu nefouká?, Petr Klíma, podcast, veřejný prostor, výuka, Zuzana Zbořilová

Vloženo05. 09. 2024

Text Markéta Hossingerová

Zuzana Zbořilová se po studiu architektury rozhodla věnovat fotografii, která se posléze stala jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem a nástrojem pro zkoumání městského prostoru. Zuzana dlouhodobě vyučuje uměleckou fotografii na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kde se snaží inspirovat studenty z různých oborů. Architekturu ale představuje i nejmenším dětem, a to v rámci svého projektu Město letí.

Kdy a jak ji oslovila fotografie? Jaká je její zkušenost se školstvím a jaké výzvy přináší vzdělávání nových generací? A jak mohou umělecké projekty měnit naše vnímání měst? Řeč bude také o komunitních aktivitách na Jižním Předměstí v Plzni, kde pomocí fotografických projektů a veřejných akcí usiluje o zlepšení kvality života tamních obyvatel a zvýšení povědomí o významu veřejného prostoru u široké veřejnosti. Čeho už s Annou Andrlovou, Petrou Hefnerovou a Lenkou Kobesovou v komunitním Společenství pro obnovu „Jižáku“ dosáhly a jaké akce chystají?

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

01:30 – architektka fotografkou…

„Měla jsem pocit, že architekt nemá velkou možnost ovlivnit veřejný prostor, byl to pocit frustrace. Ale zároveň se mi to potom hezky doplnilo s vnímáním prostředí, protože ve fotografii, když jsem hodně fotografovala město, jsem vnímala jeho krásu. Vlastně i to, co není úplně pěkné, se ve fotografii dá znázornit tak, že je to krásné.“

07:55 – …a také pedagožkou

Ano, já opravdu vidím svoje poslání v učení. A myslím si, že učit děti nebo studenty je skvělá příležitost, jak ovlivnit svět. Učení je určitě náplní mého života. Výzva je učit zajímavě, učit inspirativně, nebo učit tak, aby se propojovala témata inovativně. Zajímám se o různé pedagogické metody a snažím se je uplatňovat v učení fotografie. Samotná fotografie není cíl, je to jenom prostředek ke sdělení dalších hodnot.“

13:20 – o projektu Město letí

„Za celé období fungování projektu jsem zatím s kolegyněmi udělala asi 40 workshopů. Byla to různá témata, kdy jsme představovaly historii města Plzně maličkým dětičkám, přes náročnější témata, jako je vnímání kvality veřejného prostoru a snahy o zlepšení, nebo učení o tom, jak můžou děti nebo dospělí veřejný prostor zlepšovat.“

20:30 – o výuce a studentech

„Já vnímám spíše posun sama v sobě. Ale co se podle mě hodně změnilo od doby, kdy jsem začínala, což je deset let, je podle mě vnímání minulosti ze strany studentů. Tomu se také hodně věnujeme, protože inspirace, kterou jim poskytuji, se hodně týká tématu dějin fotografie a fotografie, která vznikla před revolucí. A tam já tedy vnímám velkou změnu…“

35:20 – o architektuře do škol

„Protože povědomí veřejnosti o možnostech zapojit se do územního plánování nebo do rozhodování o veřejném prostoru je v současnosti strašně malé, řekla bych, jsou mé workshopy orientované na společenskovědní předměty, jako je třeba dějepis nebo občanská nauka, a ne tolik na výtvarnou výchovu, kde by to vlastně člověk možná spíše cítil. Protože jde o to, aby děti získaly důležitou informaci, že vůbec lze podobu veřejného prostoru nějak ovlivnit.“

48:15 – o komunitě na „Jižáku“

„Myslíme si, že je škoda rezignovat na podobu prostředí kolem nás. Našimi komunitními aktivitami bychom chtěli vrátit na náměstí Českých bratří život. Existuje totiž něco jako veřejná kontrola – když je na náměstí nebo v jakémkoliv veřejném prostoru život, když ho lidé užívají, tak se tam neděje tolik nekalých věcí. Chtěla bych, aby se místní lidé nenechali z toho prostoru vytlačit.“

 

O jakých projektech bude řeč:

Výstava studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

 

To město – workshopy pro děti Město letí

 

Společenství pro obnovu Jižáku – Den sousedů (foto Michal Poustka)

 

Ing. arch. MgA. Zuzana Zbořilová je architektka, fotografka a pedagožka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Propojuje témata veřejného prostoru, audiovizuálního umění a fotografie. Jako předsedkyně spolku To město se zabývá osvětou v architektuře. V rámci projektu Město letí se podílí na metodice pro výuku architektury do škol. Patří mezi iniciátorky neoficiálního sdružení SPOJ, které chce prostřednictvím komunitních projektů zvyšovat kvalitu života na Jižním Předměstí v Plzni.