„Na špatné dohody měst s developery doplácejí koncoví klienti,“ tvrdí architekti Jan Ret a Nikola Bindzar

# architektura, Jan Ret, MŮD Architekti, Nikola Bindzar, Od západu nefouká?, Petr Klíma, Plzeň, podcast, rozhovor, urbanismus

Vloženo28. 02. 2024

Text Markéta Hossingerová

Jan Ret a Nikola Bindzar se potkali v plzeňském Ateliéru k světu. architekta Jakuba Mareše. Zatímco Jan vedl oddělení architektů, Nikola měl na starosti stavaře. Bezmála deset let trvající spolupráce nakonec oba na začátku roku 2023 přivedla k založení vlastního ateliéru. Co pro ně znamenalo postavit se zcela na vlastní nohy? Jak se jim daří shánět zakázky a čím se snaží klienty oslovit?

Ačkoliv Jan s Nikolou mají už řadu let praxe, jejich studio MŮD Architekti tvoří vesměs mladý kolektiv. Mohou se v soudobé Plzni realizovat tak, jak by si přáli? Jak nahlíží na aktuální téma udržitelnosti? Jakou mají zkušenost s prací pro developery nebo s jednáním s úřady? Jakou roli mezi jednotlivými aktéry mohou zastávat? A jak by to podle nich mělo fungovat?

 

 

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

00:30 – nový ateliér (v Plzni)

08:05 – soutěže

13:40 – spolupráce s developery

19:15 – během studia

22:50 – jak se staví ve městě

33:10 – o spolupráci

43:00 – práce pro veřejný sektor

 

Vybrané projekty:

Bytový dům v ulici Boettingerova, Plzeň, BERGER, 2022 – výběrové řízení, studie bez umístění

 

Adaptace bytového a obchodního domu v Jungmannově ul., Plzeň

 

Mlýn, Horná Krupá, 2021

 

Železná Ruda, 2021

 

Přepis rozhovoru s architekty Janem Retem a Nikolou Bindzarem

 

Ing. arch Jan Ret vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Praxi získával již během studií a po absolutoriu nastoupil do plzeňského architektonického Ateliéru k světu. Několik let zde působil jako hlavní architekt, než s kolegou Nikolou Bindzarem založili na začátku roku 2023 vlastní ateliér MŮD Architekti.

Ing. Nikola Bindzar je povoláním stavební projektant. S kolegou architektem Janem Retem se potkal v Ateliéru k světu. V roce 2023 pak společně založili vlastní architektonickou kancelář MŮD Architekti.

MŮD Architekti