„Ohromný potenciál někdejší plovárny v Plzni někdo v budoucnu vzkřísí,“ věří architekt prostoru Marek Sivák

# ARCHITEKTI PROSTORU, EHMK 2015, Jiráskovo náměstí, komunita, Marek Sivák, Městská plovárna, Od západu nefouká?, Pěstuj prostor, Plzeň, podcast, rozhovor, veřejný prostor

Vloženo14. 02. 2024

Text Markéta Hossingerová

Marek Sivák studoval architekturu na univerzitách v Praze, Eindhovenu a Edinburghu. Brzy po svém návratu ze zahraničí se aktivně zapojil do dění v rodné Plzni, která v roce 2010 získala titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Marek v rámci projektu EHMK inicioval Otevřenou výzvu pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru Pěstuj prostor. Ta také v roce 2014 dala jméno spolku, u jehož vzniku Marek stál a který v Plzni působí dosud.

 

 

Co si Marek odnesl z pobytů v zahraničí? Které projekty v období kolem roku 2015 v Plzni realizoval? Jak tyto aktivity pokračovaly po roce 2015? A proč některé z nich skončily?

Sám Marek říká, že více než technické řešení ho v architektuře zajímá příběh, který se skrývá v pozadí. Přestože sám téměř nenavrhuje, spolu s dalšími lidmi se dlouhodobě podílí na přípravě projektu obnovy Jiráskova náměstí v Plzni-Slovanech. Jak se k obnově náměstí v těsném sousedství dominikánského kláštera přistupovalo a v čem by se projekt mohl stát modelovým příkladem pro Plzeň? V současnosti Marek nabízí jako „architekt prostoru“ přípravu podobných záměrů a komplexní poradenství zejména samosprávám, které chtějí hledat kvalitní řešení pro rozvoj svých sídel.

 

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

00:50 – studium

11:45 – Evropské hlavní město kultury 2015

16:00 – Pěstuj prostor

42:05 – Jiráskovo náměstí

1:02:30 – architekt prostoru

 

O jakých projektech bude řeč:

Jiráskovo náměstí, 2015–dosud / fotografie: Filip Komorous

 

předškolí 21.ZŠ v Plzni-Slovanech, 2012–2014 příprava, 2022 dokončení realizace /  fotografie: Gabriela Homolová, Tereza Nová

 

hřiště Šeříkovka, 2020–2021 / fotografie: Jan Machačný

 

Městská plovárna, 2014–2019 / fotografie: Miroslav Chaloupka

 

podchod na Školním náměstí v Plzni–Skvrňanech, 2017

 

Přepis rozhovoru s architektem Markem Sivákem

 

Marek Sivák, MArch je architekt a facilitátor, specialista na veřejný prostor, urbanismus, participaci, zadání a koncepce, zakladatel spolku Pěstuj prostor a Platformy pro veřejný prostor s mnohaletou zkušeností i z běžné architektonické praxe.

ARCHITEKTI  PROSTORU – Jsme tým odborníků v oblasti urbanismu, architektury a krajinářské tvorby. Pomáháme městům, občanům i investorům s plánováním a rozvojem měst, revitalizací veřejných prostranství a zapojením veřejnosti. Každý projekt řešíme individuálně a zohledňujeme potřeby zadavatele, místních aktérů a konkrétního místa. Spolupracujeme s kolegy z různých oborů, včetně sociologie, umění, pedagogiky, abychom navrhli a realizovali optimální řešení. ARCHITEKTY  PROSTORU založili architekt Marek Sivák a krajinářská architektka Karla Kupilíková, navazují na úspěšné projekty Pěstuj prostor a Platforma pro veřejný prostor.