„Zeď z cihel jsme poprvé skládali v Mexiku,” vyprávějí architekti Irena Šebová a Tomáš Král

# architectureMADE, architektura, Irena Šebová, Mexiko, Od západu nefouká?, Petr Klíma, podcast, rozhovor, Švýcarsko, Tomáš Král

Vloženo14. 12. 2023

Text Markéta Hossingerová

Přibližně před čtvrtstoletím se Irena s Tomášem potkali na jedné z plzeňských základních uměleckých škol a od té doby kráčejí společnou cestou napříč zeměmi i kontinenty. O svých nabytých zkušenostech a přetrvávající spolupráci s architekty ze Švýcarska i Mexika mluví v rozhovoru s Petrem Klímou v dalším díle podcastu Od Západu nefouká?.

 

 

Po studiu Fakulty architektury ČVUT přijali Irenu a Tomáše na základě portfolií do architektonických kanceláří v Mexiku a později i ve Švýcarsku. Zatímco Tomáš se zaměřil na tvorbu vizualizací, Irena vytvářela modely. Jak se jim žilo, hospodařilo a pracovalo ve dvou velmi odlišných cizích zemích? Čím se liší přístup ke konceptu architektonických soutěží ve Švýcarsku a u nás? A jaké vizualizace nemají Švýcaři rádi? Do Mexika se Tomáš s Irenou později vrátili a mimo jiné připravovali Generel veřejné dopravy pro město Oaxaca. O víkendech jezdili pracovat na stavby. Co se tam naučili? Proč na stavbách v Oaxaca chyběly míchačky? A kolik tamních tradičních křesílek už po návratu do Čech vyrobili?

 

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

02:35 – cesta k architektuře

20:38 – odjezd do Mexika (Mexico City)

26:40 – cesta do Ženevy

41:40 – jak se ve Švýcarsku soutěží

48:40 – znovu do Mexika (Oaxaca)

54:50 – jak se staví v Mexiku

1:03:20 – nabyté zkušenosti

1:14:30 – křesílko Acapulco

1:18:50 – architectureMADE

 

Vybrané realizace:

Smetanovy sady a přístavba Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni – návrh kavárny, 2023

 

Bytový dům v Divadelní ulici v Plzni (návrh), 2023 / autorský tým: Ing. arch Tomáš Král a Ing. Martin Vaško

 

Rekreační domek na Mikulce v Plzni, 2019

 

Nájemní byt v Plzni-Borech, 2017

 

Nájemní byt v Plzni-Slovanech, 2016

 

Smetanovy sady a přístavba Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, 2015 / autorský tým: Ing. arch. Tomáš Král a KB Král s.r.o. (Ing. arch Bohumil Král, Ing. arch. Jiří Michálek, Ing. arch. Růžena Vicherová)

 

Přepis rozhovoru s architekty Irenou Šebovou a Tomášem Králem

 

Ing. arch. Irena Šebová (*1980, Plzeň) a Ing. arch. Tomáš Král (*1982, Plzeň) absolvovali Fakultu architektury ČVUT v Praze (2009). Společně studovali a pracovali v různých koutech světa: Praha, Paříž, Mexiko, Ženeva, Oaxaca, Mérida. Mluví anglicky, francouzsky a španělsky, mají dva syny a v současné době žijí, tvoří a pracují v Plzni.

architectureMADE