„Lituju snad jen, že nejsem malíř,“ přesto architekt Aleš Kubalík tvoří s ateliérem Sporadical už více než 20 let

# Aleš Kubalík, architektura, Borský park, Břežany, Od západu nefouká?, Petr Klíma, podcast, rozhovor, Škoda Transportation, Sporadical

Vloženo18. 10. 2023

Text Markéta Hossingerová

Jak o své práci uvažuje a co dalšího plánuje? O tom s Petrem Klímou hovořil ve čtvrtém díle podcastu Od západu nefouká? architekt Aleš Kubalík, zakladatel aktuálně tříčlenného ateliéru SPORADICAL, se kterým navrhuje již více než dvě dekády let.

Z kontextu ateliéru vyplynuly otázky směřující na jeho praktický provoz. Musí umět v tříčlenném kolektivu všichni všechno? Které typy zakázek získávají a které se jim naopak vyhýbají? A jak se po dvaceti letech snaží předcházet rutině? Pozoruhodná a mnohonásobně kladně hodnocená stavba sportovní haly v Dolních Břežanech zavedla hovor k soutěžím. Co pro ateliér znamená získat významné ocenění? A vyhledávají vůbec soutěže? V pokračování rozhovoru pak Aleš reflektoval skrze své přibývající zkušenosti z praxe současné podmínky pro vznik dobré architektury a současná společensky naléhavá témata, která ovlivňují mimo jiné právě i architekturu.

……..

Co v rozhovoru uslyšíte:

1:30 – Mezi Plzní a Prahou

3:20 – Počátky ateliéru SPORADICAL

8:55 – Jak funguje tříčlenný ateliér

17:15 – Soutěže a efekt oceněných projektů

26:40 – Předcházení rutiny

32:00 – O stavbě

39:45 – Vývoj společnosti a aktuální témata

51:22 – Vyhlídky pro Plzeň

……..

O jakých stavbách bude řeč: 

Brána do Borského parku v Plzni, 2023

Sportovní hala v Dolních Břežanech, 2018

Administrativní budova Škoda Transportation, Plzeň, 2008

……..

Ing. arch. Aleš Kubalík vystudoval architekturu na FA ČVUT v Praze, v ateliérech J. Bočana a R.Kouckého. Během studia získával praxi v Architektonickém ateliéru Daniela Smitky nebo v ateliéru Hans – Paul architekti. V roce 2004 spoluzaložil ateliér SPORADICAL a po prvotní zkušenosti fungování v rámci holdingu a po realizaci administrativní budovy Škoda Transportation (2008) začal ateliér působit samostatně.

sporadical.cz