Rodinné studio Flat & House stojí na energii bratří Přemysla a Víta Spálenských

# architektura, Flat&House, Od západu nefouká?, Petr Klíma, podcast, Přemysl Spálenský, rozhovor, Vít Spálenský

Vloženo06. 09. 2023

Text Markéta Hossingerová

Hosty prvního dílu podcastu Od Západu nefouká?, do něhož si Petr Klíma ze spolku Pěstuj prostor zve tvůrce spojené s Plzní, se stali plzeňští stavební inženýři Přemysl a Vít Spálenští, zakladatelé ateliéru Flat & House. Přemek s Vítem u vlastních projektů zastanou téměř všechny role, které se během návrhu a realizace staveb postupně uplatňují – od investora přes architekta, projektanta, stavitele a stavbyvedoucího až po uživatele. Někdy na stavbě pracují i vlastníma rukama.

 

 

Jak vznikla myšlenka společné rodinné firmy? Podle čeho si Přemek s Vítem vybírají domy, do nichž se rozhodnou investovat? A proč je pro ně zásadní bydlet ve svých realizacích?

Ve srovnání s rekonstrukcemi historických bytových domů, které vyžadují individuální přístup a schopnost improvizace, se jejich další projekt vyznačuje minimalismem a výrazně utilitárním přístupem.

Jak se zrodil nápad na mobilní bydlení WheelHouse? Je o něj zájem? V čem se vlastně WheelHouse liší od maringotky? A je možné si takový způsob bydlení někde vyzkoušet?

 

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

00:50 – rodinný podnik

09:30 – investoři

18:20 – stavebníci i stavitelé

24:00 – rekonstrukce historických bytových domů

27:50 – cíleně malá firma

37:10 – interakce

43:50 – finanční toky

45:50 – domy na Sylvánu

47:55 – WheelHouse

1:00:10 – situace v Plzni

 

O jakých stavbách bude řeč:

Mobilní dům WheelHouse, 2022

 

Rekonstrukce Viničné terasy v Plzni, 2021

 

Bytový dům s bistrem na Roudné v Plzni, 2018

 

Kancelářský objekt Zikmunda Wintra v Plzni, 2017

 

Bytový dům Zikmunda Wintra v Plzni, 2016

 

Bytový dům Hřímalého v Plzni, 2016

 

Přepis rozhovoru s Přemyslem a Vítem Spálenskými z ateliéru Flat & House

 

Ing. Vít Spálenský po studiu na Fakultě stavební při ČVUT nastoupil do Vyšehrad ateliéru, který pod dvou letech opustil a v Praze založil architektonické studio Sféra ateliér s architekty Martinem Rezkem a Tomášem Stránským. Kolem roku 2016 však realizoval s bratrem Přemyslem první rekonstrukci bytového domu a cesta jeho života se stočila do rodné Plzně, kde společně s Přemkem založil ateliér Flat & House.

Ing. Přemysl Spálenský po studiu na Fakultě Stavební při ČVUT nastoupil jako stavební technik a dozor rezidenčních a průmyslových staveb pro soukromého investora. Po cca pětileté praxi založil v roce 2016 s bratrem studio Flat & House.

Jeden z posledních projektů studia Flat & House v Plzni, ve kterém se objekty novostaveb umisťují na lehké ocelové konstrukce, přivedl Přemka a Víta ke konceptu lehkých mobilních objektů s dřevěnou kostrou. Pod značkou WheelHouse teď bratři vyvíjejí a vyrábějí mobilní a montované dřevostavby.

flatandhouse.cz