„Jsem takový architekt-vypraveč,“ tvrdí o sobě architekt Jan Soukup

# architektonické dědictví, Jan Soukup, Od západu nefouká?, památky, Petr Klíma, Plzeň, podcast, rozhovor

Vloženo14. 11. 2024

Text Markéta Hossingerová

Ve druhé části rozhovoru reflektuje architekt Jan Soukup své působení v oblasti ochrany a obnovy architektonického dědictví po roce 1989. Hovoří o své činnosti ve spolcích zaměřených na záchranu památek a vyjmenovává své nejvýznamnější projekty, mezi nimiž vyniká dostavba ambitu v Mariánské Týnici podle původního plánu architekta Jana Blažeje Santiniho. Jakých úspěchů docílil Jan Soukup v Chotěšově, kde s tamním spolkem usiloval o obnovu kláštera? A proč nakonec usoudil, že jedinou cestou pro Mariánskou Týnici je právě historizující dostavba?

Architekt také popisuje práci ve svém ateliéru Soukup Opl Švehla, který se dle jeho slov vyznačuje vysokou mírou stability, a zmiňuje, jakým způsobem předává své zkušenosti svým mladším kolegům. V závěru rozhovoru pak odhaluje svůj pohled na rozvoj Plzně a kritizuje nevyužitá místa města. Proč je podle něho důležité městskou zástavbu oživovat a jak vidí současné trendy v architektuře?

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

00:30 – činnost ve spolcích na obnovu památek

„V určité době jsem možná měl pocit jakéhosi spasitelství, že na mě teď všechno stojí a že beze mě se to nepohne. To mě ale postupem času opustilo. Něco musí udělat i jiní lidé. Myslím, že je důležité dát ostatním vzor, ukázat, že to jde. Protože spousta lidí k tomu přistupuje tak, že si říkají: ‘No co já sám s tím udělám?’ Jenže tak to není. Musí se do toho pustit a mít tam ten tah na branku. No, a něco se stihne, a něco se třeba nestihne.“

14:44 – jak funguje ateliér

„Je jasné, že postupem času jsem ustoupil do pozadí. Taky neumím kreslit na počítači, takže jsem takový ‘vyprávěcí’ architekt. Dávám své názory, sleduju, jak pracují, a musím říct, že jsem spokojený. Tihle lidé se vzájemně dobře sžili. Nemáme tady žádnou fluktuaci, že by někdo přišel na rok a pak zase odešel. I ti mladí kolegové, co tu jsou, pracují se mnou už deset, dvanáct, patnáct let. Vytvořili jsme takový organismus, doslova, který dýchá jako celek, a víme o sobě. Někdy si z legrace říkám, že už jsem tu teď na takové pozici ‘toho chytrého’. To je úžasná funkce.“

17:07 – Mariánská Týnice

„Tam bylo potřeba vyřešit uzavření toho areálu, a tak jsme zkoušeli různé možnosti – třeba postavit zeď, aby byl areál uzavřený. Zkoušeli jsme různá řešení, ale vždy jsem zjistil, že tím vlastně tomu prostoru ubližuji. Nakonec jsem si uvědomil, že nejlepší, co můžu udělat, je nedělat nic. Každá intervence ten areál nějak narušovala, protože jeho podstata je právě v té geometrické osnově, na které jsou stavby uspořádány. Nevím, do jaké míry to bylo vědomé, ale každopádně je tam přítomná určitá geometrická struktura, na které architekt stavěl. Někdy se tomu říká posvátná architektura – základ, na kterém se celý prostor rozvíjí. Nakonec jsme se s paní ředitelkou shodli, že pokud tam něco doplnit, pak by to mělo být dostavění ambitu.“

23:28 – vztah k Plzni

„Já tady v Plzni žiju velmi rád a jsem spokojený, že jsem se dostal do takového města. Plzeň má tu výhodu, že svou velikostí dokáže nabídnout všechno, co člověk potřebuje, a přitom není nelidská. Je to místo, kde se dá žít, takže jsem tady spokojený. Pochopitelně, v osmdesátých letech, když jsem někomu řekl, že jsem z Plzně, tak se často ozývalo: ‚To je šíleně hnusné město, jak tam vůbec můžete být?‘ Já si ale vždycky říkal, že Plzeň je krásné město, jen je to, jako když v bahně najdete špinavou, ale krásnou ženu – když ji umyjete, bude nádherná. Tak to je i s Plzní. Až ji někdo opraví, uvidíte, jaké je to krásné město. A to se tedy i skoro povedlo.“

 

O jakých realizacích bude řeč:

Techmania Science Center

 

Mariánská Týnice

 

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

 

Ing arch. Jan Soukup, významný český architekt a zakladatel Ateliéru Soukup Opl Švehla, se specializuje na rekonstrukce historických staveb. Absolvoval ČVUT v Praze a pokračoval postgraduálním studiem zaměřeným na obnovu památek. Po roce 1991 založil vlastní architektonickou a projekční kancelář, která se věnuje projektům obnovy historických staveb. Aktivně působí ve veřejných a odborných radách zaměřených na architekturu a památkovou péči. Za svůj citlivý přístup, který respektuje historickou autenticitu staveb a klade důraz na detail, získal řadu ocenění – byl uveden do Dvorany slávy Plzeňského kraje a obdržel prestižní Cenu Jože Plečnika za celoživotní přínos v oblasti architektury a stavitelství.

Ateliér Soukup Opl Švehla