„Trend menších bytů tady je a bude,” připomíná architekt a developer Patrik Novák

# architektura, BC Real, developer, Nová Papírna, Od západu nefouká?, Patrik Novák, Petr Klíma, Plzeň, podcast, rozhovor

Vloženo23. 05. 2024

Text Markéta Hossingerová

Architekt v roli developera, Patrik Novák v pokračování rozhovoru zhodnotil, jak si Plzeň stojí z hlediska developmentu, prozradil, jak funguje jeho developerská firma, i další detaily z bytové výstavby v bývalém průmyslovém areálu na břehu řeky Radbuzy v blízkosti centra Plzně.

 

Tam postupně vzniká městská čtvrť Nová papírna, která nejen že nese název upomínající na někdejší továrnu, ale zbylé torzo výrobních hal přemění v kulturní centrum celé lokality. O jaké byty je v současnosti zájem? Kdo si je kupuje a co to je fondové bydlení? Transformace území je pro Nováka a jeho firmu aktuálně velké téma. Kde bude stavět další domy?

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

00:30 – cestování

„Tak jsem si říkal, že by to bylo fajn, udělat něco podobného i tady v Čechách, v Plzni. Proto má ten náš dům vlastně vnitroblok s obrovským oknem, vlastně dírou ve fasádě, kde je společná terasa, kterou mohou navštívit všichni rezidenti toho objektu.”

06:55 – prodej bytů

„Papírna se ukázala jako dobrý projekt, který má svou klientelu . 1 etapase nám prodala v průběhu stavby, se dnes realizuje zhruba půl rokua řekl bych , že je vyprodaná z 90% .A to je stavba na začátku.”

15:10 – development v Plzni

„Určitě je výhoda, že ty pozemky, které vlastníme, jsou zakoupené, jsou vlastně připravené a my si určíme, kolik bytů vlastně ten trh dáme, pokud ten trh nebude úplně ideální, nebude zdravý, tak prostě dáme to, co se prostě prodá. Ono je to veliký riziko vlastně trh přesytit a může se stát, že za rok bude zastoupena situace

„Ale cítíme, že byty obecně mají malou plochu. Dnes i rodinný byt 3+kk má plochu 75 m². Dřiv měl plochu 100 m². 4+kk prostě míval plochu přes 100m² vždy. Dnes má 4+kk plochu 85 m² do 90 m². Takže ta plocha se nám zmenšila, plocha dělá cenu, ty metry jsou prostě neúprosné, takže ten trend menších ploch bytů tady je a bude.”

28:45 – zástavba dalších lokalit

“Myslím, že je důležité, tyhle lokality řešit a zastavovat. Hlavně mě to teda baví, protože dům na zelené louce je fajn, ale tam nemám tu výzvu. Mě vlastně baví to, že člověk musí něco překonat. A tady je těch překážek teda hodně, ale za o to větší je to potom úspěch a potěšení, že se to povede”

„Mám pocit, že v Plzni z toho máme trochu mindrák, že jsme původně průmyslové město . Jenže ty fabriky tady byly, mizely, bouraly se, nikde nejsou vidět. I ta škodovka je sevřená do zdí, a nikdo neví, co je uvnitř. Tam jsou úžasné industriální staré baráky, staré pece a původní objekty.”

 

O jakých projektech bude řeč:

Bytový dům Papírnická

 

Ing. arch. Patrik Novák pracoval po složení maturitní zkoušky na Střední průmyslové škole stavební Plzeň jako projektant v ateliéru AIP Plzeň. Ve studiu následně pokračoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Od roku 2006 je společníkem developerské společnosti BC Real.

BC Real