„Za zdánlivě jednoduchými hmotami je velké množství práce,” říkají architekti Marcel Hausner a Martin Spěváček

# Bohemia Sekt, Dobřany, expozice, HR architekti, obytné soubory, Od západu nefouká?, Orlík, Petr Klíma, Plzeň-Radčice, podcast, rozhovor

Vloženo28. 03. 2024

Text Markéta Hossingerová

Z jednoho zprostředkovaného setkání Marcela Hausnera s Martinem Spěváčkem vzešla úspěšná dlouholetá spolupráce. V první chvíli je však čekal maraton příprav expozic pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které prezentovaly české výrobky po celém světě. Jak k takovému úkolu přistoupili, kde se jejich expozice objevily a kolik jich pro ministerstvo navrhli?

Z náročných zakázek tvorby dočasných expozic oba architekti čerpali zkušenosti i pro návrhy trvalých výstavních prostorů a dalších interiérů. Marcel s Martinem se však věnují i projektům většího měřítka, přestože Marcela Hausnera jeho dědeček, rovněž architekt, před urbanistickou prací varoval. Do jaké míry Marcel s Martinem uplatňovali své zkušenosti i v projektech obytných lokalit v Plzni-Radčicích, v Dobřanech nebo při komponování rekreačního resortu na břehu Orlické přehrady?

Co v rozhovoru uslyšíte:

02:30 – výstavní expozice

20:10 – rodinné kořeny

24:58 – zahraniční inspirace

46:00 – rekreační resort na Orlíku

56:42 – koncept atriových domů a obytné soubory v Plzni-Radčicích a v Dobřanech

 

O jakých projektech bude řeč:

Podniková prodejna Bohemia Sekt. Fotografie: archiv ateliéru hausner/spěváček.

Habánské sklepy. Fotografie: archiv ateliéru hausner/spěváček.

Obytný soubor v Plzni-Radčicích, studie 2013, realizace 2015. Fotografie: archiv ateliéru hausner/spěváček.

Obytný soubor v Dobřanech. Fotografie: archiv ateliéru hausner/spěváček.

 

Přepis rozhovoru s architekty Marcelem Hausnerem a Martinem Spěváčkem

 

Ing. arch.  Marcel Hausner vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Stávající studio založil s architektem Pavlem Riegerem, od roku 2007 v něm spolupracuje s architektem Martinem Spěváčkem pod hlavičkou hausner/spěváček architekti.

Ing. arch. Martin Spěváček rovněž absolvoval Fakultu architektury na pražské technice. Zkušenosti sbíral také na studijní stáži na École d‘Architecture de Nantes ve Francii. Od roku 2007 působí ve společném ateliéru hausner/spěváček architekti s kolegou Marcelem Hausnerem.

HR Architekti