“V Plzni jednoznačně chybí škola architektury,” je přesvědčen architekt Jakub Mareš z Ateliéru k světu.
# ateliér, Jakub Mareš, k světu, koloběžky, náplavka, Od západu nefouká?, Pecha Kucha, Petr Klíma, Plzeň, podcast, rozhovor, veřejný prostor
Vloženo31. 01. 2024
Text Markéta Hossingerová
Hostem dalšího dílu podcastu Od Západu nefouká? byl architekt a iniciátor řady projektů sdružených pod hlavičku k světu. Jakub Mareš. S moderátorem Petrem Klímou reflektoval své dosavadní nejvýznamnější projekty, stejně jako množství akcí oživujících veřejný prostor i nepřístupná místa.
Při takovém množství aktivit je přirozené, že některé projekty se z různých důvodů neuchytí nebo „narazí“. Buď pak zcela zaniknou, transformují se, nebo v omezené podobě čekají na lepší příležitost. Jiné projekty však úspěšně podnítily pozitivní změny. K čemu přispěly Kontejnery k světu. nebo každoroční letní kulturní festival oživující plzeňské náplavky? O množství práce, kterou spolek k světu vykonal, svědčí i počet lidí, kteří jím během deseti let prošli. Určitou fluktuaci zaznamenává i Marešův ateliér. Jak Jakub zvládá svou manažerskou roli a kterým směrem by se měl jeho ateliér dál ubírat?
Co v rozhovoru uslyšíte:
00:30 – kavárna Na střeše
04:20 – městské sdílené koloběžky
11:15 – Kontejnery k světu.
14:30 – Náplavka k světu.
27:55 – smlouvání s ďáblem
32:00 – jak moc je Plzeň k světu?
40:30 – PechaKucha Night Plzeň
45:25 – manažerská role a plány do budoucna
O jakých projektech bude řeč:
Náplavka Radbuza, 2019
Kavárna Střecha, 2018
PechaKucha Night Plzeň
Koloběžky k světu.
Ing. arch. Jakub Mareš (*1984, Plzeň) stojí v čele plzeňského Ateliéru k světu., zároveň je zakladatelem neziskové organizace k světu. a mnoha dalších aktivit pojících se převážně s veřejným prostorem. Jeho největší inspirací jsou severské země, kam se také rád a často vydává.