„Největší odměnou je, když se k nám klienti vrací,“ říkají Jaromír Veselák a Jan Toman, architekti s přesahem do občanské sféry

# architektura, Jan Toman, Jaromír Veselák, Od západu nefouká?, Plzeň, podcast, rozhovor, Semlerova rezidence

Vloženo04. 10. 2023

Text Markéta Hossingerová

Jaromír Veselák a Jan Toman jsou praktikujícími architekty, ovšem nemálo času investují i do občanských aktivit ve veřejném prostoru. O tom, jak se architektura prolíná s jejich veřejným občanským působením, ať už jde o roli politika nebo tvůrce komunity, hovořili v dalším díle podcastu Od Západu nefouká? s Petrem Klímou.

 

 

Profesní dvojici utvořili během působení v neformální plzeňské architektonické skupině Zapálení 02. Jak na činnost skupiny vzpomínají a jak je ovlivnila setkání s velkými jmény české současné architektury, se kterými se během pořádaných akcí potkali? Ve své architektonické praxi přijímají nejčastěji zakázky rekonstrukcí, přístaveb nebo rodinných domů. V posledním období se jim ovšem naskytla výjimečná pracovní příležitost, a sice při obnově historicky cenného interiéru od Adolfa Loose. Jaký úkol je čekal v rámci rekonstrukce Semlerovy rezidence? A jak obecně nahlížejí na současnou plzeňskou architekturu?

 

 

Co v rozhovoru uslyšíte:

02:50 – Jaromír Veselák: o tvorbě

07:20 – Jan Toman: reflexe politického angažmá

13:29 – Zapálení 02

20:10 – Semlerova rezidence

32:35 – jak dělat architekturu

39:05 – úspěchy v soutěžích

45:00 – současná architektura v Plzni

 

O jakých stavbách bude řeč:

Semlerova rezidence v Plzni, 2022

 

Divadlo Alfa v Plzni (rekonstrukce fasády), 2009

 

Ing. arch. Jaromír Veselák vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Mezi lety 2006 – 2018 působil v Plzni v architektonickém ateliéru AeroPLAN. V roce 2019 založil s Janem Tomanem samostatné studio s názvem Veselák + Toman architekti (dříve TVARCHITEKTI). Společensky a kulturně se angažuje v komunitních spolcích. Byl členem neformální architektonické skupiny Zapálení 02 nebo je členem spolku Domaslav při areálu fary a kostela ve stejnojmenné obci, nebo občanské platformy pro)(hnutí. Zajímá se udržitelné stavebnictví, především dřevostavby.

Ing. arch. Jan Toman je absolventem Fakulty architektury na VUT v Brně. Poté působil v plzeňském ateliéru MASTNÝ. V roce 2009 získal ocenění Fasáda roku za rekonstrukci fasády plzeňského divadla Alfa.  Roku 2019 založil s Jaromírem Veselákem samostatné studio Veselák + Toman architekti (dříve TVARCHITEKTI). Angažuje se v komunální politice.

veselak-toman.cz